See nirz on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "rif",
"2": ":inh",
"3": "ber-pro:-",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Tarifit\", \"term\" : \"nirz\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"rif\" }\" data-lang=\"rif\" data-title=\"nirz\">\nInherited from Proto-Berber.",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "rif",
"2": ":inh",
"3": "ber-pro:-",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Berber.",
"name": "ety"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Berber.",
"forms": [
{
"form": "inirzawen",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "inirziwen",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "inirzen",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "tnirst",
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "rif-infl-noun",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nirz",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"singular"
]
},
{
"form": "inirzawen",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"plural"
]
},
{
"form": "inirziwen",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"plural"
]
},
{
"form": "inirzen",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"plural"
]
},
{
"form": "unirz",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "inirzawen",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "inirziwen",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "inirzen",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "narz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "nerz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "nurz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "inirz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "inarz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "inerz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "imerz",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "noun",
"f": "tnirst",
"g": "m",
"pl": "inirzawen,inirziwen,inirzen"
},
"expansion": "nirz m (plural inirzawen or inirziwen or inirzen, female equivalent tnirst, Tifinagh spelling ⵏⵉⵔⵣ)",
"name": "rif-head"
}
],
"hyphenation": [
"nirz"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"nirz"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "unirz",
"2": "inirzawen, inirziwen, inirzen",
"3": "inirzawen, inirziwen, inirzen"
},
"name": "rif-infl-noun"
}
],
"lang": "Tarifit",
"lang_code": "rif",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with etymon",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tarifit entries with etymology texts",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tarifit entries with etymon",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tarifit entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tarifit nouns with other-gender equivalents",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "rif",
"name": "Anatomy",
"orig": "rif:Anatomy",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"heel"
],
"id": "en-nirz-rif-noun-ruEu68rI",
"links": [
[
"heel",
"heel"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[nɛʌz]",
"note": "Nador"
},
{
"rhymes": "-ɛʌz"
}
],
"word": "nirz"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "rif",
"2": ":inh",
"3": "ber-pro:-",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Tarifit\", \"term\" : \"nirz\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"rif\" }\" data-lang=\"rif\" data-title=\"nirz\">\nInherited from Proto-Berber.",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "rif",
"2": ":inh",
"3": "ber-pro:-",
"text": "+",
"tree": "1"
},
"expansion": "Inherited from Proto-Berber.",
"name": "ety"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Proto-Berber.",
"forms": [
{
"form": "inirzawen",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "inirziwen",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "inirzen",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "tnirst",
"tags": [
"feminine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "rif-infl-noun",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nirz",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"singular"
]
},
{
"form": "inirzawen",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"plural"
]
},
{
"form": "inirziwen",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"plural"
]
},
{
"form": "inirzen",
"source": "inflection",
"tags": [
"free-state",
"plural"
]
},
{
"form": "unirz",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "inirzawen",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "inirziwen",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "inirzen",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "narz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "nerz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "nurz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "inirz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "inarz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "inerz",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "imerz",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "noun",
"f": "tnirst",
"g": "m",
"pl": "inirzawen,inirziwen,inirzen"
},
"expansion": "nirz m (plural inirzawen or inirziwen or inirzen, female equivalent tnirst, Tifinagh spelling ⵏⵉⵔⵣ)",
"name": "rif-head"
}
],
"hyphenation": [
"nirz"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"nirz"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "unirz",
"2": "inirzawen, inirziwen, inirzen",
"3": "inirzawen, inirziwen, inirzen"
},
"name": "rif-infl-noun"
}
],
"lang": "Tarifit",
"lang_code": "rif",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Pages with etymon",
"Rhymes:Tarifit/ɛʌz",
"Rhymes:Tarifit/ɛʌz/1 syllable",
"Tarifit 1-syllable words",
"Tarifit countable nouns",
"Tarifit entries with etymology texts",
"Tarifit entries with etymon",
"Tarifit entries with incorrect language header",
"Tarifit lemmas",
"Tarifit masculine nouns",
"Tarifit nouns",
"Tarifit nouns with other-gender equivalents",
"Tarifit terms derived from Proto-Berber",
"Tarifit terms inherited from Proto-Berber",
"Tarifit terms with IPA pronunciation",
"rif:Anatomy"
],
"glosses": [
"heel"
],
"links": [
[
"heel",
"heel"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[nɛʌz]",
"note": "Nador"
},
{
"rhymes": "-ɛʌz"
}
],
"word": "nirz"
}
Download raw JSONL data for nirz meaning in All languages combined (3.1kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⵏⵉⵔⵣ",
"path": [
"nirz"
],
"section": "Tarifit",
"subsection": "noun",
"title": "nirz",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'annexed state'",
"path": [
"nirz"
],
"section": "Tarifit",
"subsection": "noun",
"title": "nirz",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-30 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (19f9a30 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.